SİPARİŞ HATTI 0538 332 07 95

Arrow up
Arrow down

aşılı ceviz fidanı iletişim

 

Chandler Ceviz Fidanı

Chandler ceviz fidanı çok verimli bir yabancı cins çeşit olup en çok satılan aşılı ceviz fidanı cinsidir.

Chandler Ceviz Fidanı Özellikleri

Büyüme hızı orta derecededir.Bu yüzden yerli ceviz fidanlarından 15 gün geç çiçek açar. Kabuğundan kolay ayrılır çünkü ince kabukludur.Kuru ve taze tüketildiğinde yararı vardır; Hastalıklara karşı dayanıklı olmamızı sağlar. Şekli ovaldir ayrıca az pürüzlüdür. Tomurcuklarında verim % 85-90'dır.Yan dallarında meyve verme oranı %90'dır.700 saat soğuklanma ihtiyacı vardır.Doğru yerlere ekmemiz fidan için önemlidir.Bu yüzden 1000 metre rakımdaki yerlere kadar ekmemiz gerekir. İç beyazlık oranı % 90-100'dür.

Chandler Ceviz Fidanı Tozlayıcısı ve Dikimi

Tozlayıcısı franquettedir,bu yüzden 10 chandler ceviz fidanından sonra 1 adet tozlayıcı olarak franquette ceviz fidanı ekilmelidir.Bu fidan ilkbahar donlarından etkilenmez.

Devamını oku: Chandler Ceviz Fidanı

Fernette Ceviz Fidanı

Fernette ceviz fidanının özellikleri fernor ile aynıdır.

Fernette Ceviz Fidanı Özellikleri

Fernette Ceviz Fidanının karasal iklimin uygun olduğu yerlere ekilmesi gerekir.

Geç çiçeklenen bir fidandır. Fernette franquettenin X LARA melezidir.Menşeili Fransızdır.

Fernette Ceviz Fidanı Dikimi

Fernette fernor ile tozlanan bir çeşittir. Dikim aralığı ve sıklığı Fernette ceviz fidanı ile aynıdır.

Fernor Ceviz Fidanı

Fernor ceviz fidanı 1000 metrenin üzerindeki yüksek rakımlı yerlere ekilmesi gerekir. Fernor ceviz fidanı geç çiçeklenir. Fransız orjinli bir çeşittir.Fernette fidanı gibi bu fidan da Fernor Franquettenin X Lara melezidir.

Fernor Ceviz Fidanı Meyve Özellikleri

Dişi çiçekleri mayıs ayı başında açar bu yüzden bahar geç donlarından etkilenmez aynı şekilde kasım ayının başlarında yeni sürgün dallarının kapanması biter bu yüzden de sonbahar geç donlarından da etkilenmez.Ekilme aralığı 4x8 metredir. Yan dallarında meyve verimi olur. Eylül ayı sonlarında hasat edilir.Kabuğu incedir bu yüzden meyvesi kolay ayrılır.

Fernor ceviz fidanının Meyveleri salkımlarda 1'li, 2'li, 3'lü ve 4'lü olmaktadır. Meyve ağırlığı ortalama 12 gr, iç randımanı %49, yağ oranı %51 ve protein oranı %20'dir.Doğru tozlayıcıları Franquette ve Ferner cinsleridir.

Franquette Ceviz Fidanı

Franquette Chandler ceviz fidanına tozlayıcı olarak ekilir.

Franquette Ceviz Fidanı Dikimi ve Özellikleri

10 Chandler ceviz fidanının ekildiği bölgeye 1 adet ekilmesi tavsiye edilir. Tozlayıcı olduğu halde meyve verir ve meyveleri uzunumsu olur. Bu fidan geç yapraklanır. İlkbahar geç donlarından etkilenmez. Kapama bahçelerde kesinlikle tavsiye edilmez. Meyve ağırlığı 11-12 gr arasında değişir, iç oranı yüzde 50 civarındadır.

Pedro Ceviz Fidanı

Pedro ceviz fidanı erken çiçeklenen çeşitlerden Franquettenin tozlayıcısı olarak ekilir.

Pedro Ceviz Fidanı Özellikleri

Pedro ceviz fidanının Kıyı bölgeler ve rakımı düşük olan bölgelere ekimi tavsiye edilir. Taç yapısı toplu ve küçük, ağaçları nispeten kısa boylu 9 metre olduğu için ev bahçelerine de tavsiye edilir. Pedro Conway Mayette x Payne melezidir.

Pedro ilkbahar geç donlarının olduğu bölgelere tavsiye edilmez. Kabuktan kolay ayrılır.

Meyve lezzeti güzel olup kuru ve taze tüketmek gerekir. İç ceviz ağırlığı 6,5 gr, iç oranı %48, açık renkli iç ceviz oranı ise %85’dir.